شکلات هاي تنوع بسيار زيادي دارند. اين ماده خوراکي محبوب در شکل ها، رنگ ها و طعم هاي بسيار متنوعي تهيه و توليد مي شود. شکلات سياه، مخلوط کاکائو با شکر و مقداري کره ذوب شده کاکائوست. اين مواد را به خوبي آرد کرده و سپس درون دستگاه شکلات ساز مي ريزند. شکلات شيري از ترکيب پودر شکلات، شير، شکر تهيه مي شود. اين خوراکي بعد از حرارت ديدن و مخلوط شدن درون يخچال قرار گرفته تا سفت شود. روکش شکلات براي روکش بيسکويت، بستني و کيک هم مصرف مي شود؛ آن را روي اين مواد مي پاشند يا آنها را درون مايع شکلات غوطه ور مي کنند. شکلات سفيد شامل شکر، شير و کره کاکائو است، اما ماده اصلي کاکائو را ندارد؛ به همين دليل از نظر مردم شکلات واقعي نيست. در ترکيب اين شکلات مقداري روغن نباتي و گاه روغن حيواني هم وجود دارد. با ريخن و پختن شکلات در قالب هاي مشخص، شکلات تخته اي به وجود مي آيد. امروزه اين کار در کارخانه هاي انجام شده و به صوت بسته بندي هاي صنعتي عرضه مي شوند. درخت شکلات نخستين بار در کشور مکزيک کشف شد. سس تند شکلات يک خوراکي محبوب در مکزيک است. به اين سس «موله پوبلانو» مي گويند که از شکلات خالص درست مي شود و اغلب آن را با جوجه يا بوقلمون مي خورند.


شکلات در کنار مزه بسيار خوب و دوست داشتني، خواص بسيار زيادي داشته و خوردن آن به سلامت عمومي بدن کمک مي کند. بوي شکلات باعث افزايش امواج مغزي مي‌شود که خود موجب آرامش مي گردد؛ به طوري که مردم سراسر آمريکا در هر ثانيه، 100 پوند شکلات مي‌خورند. خوردن شکلات براي قلب و گردش خون بسيار مناسب است. براساس مطالعات انجام شده، شکلات تلخ به بازگشت انعطاف‌پذيري به عروق خوني کمک کرده و همچنين از چسبيدن گلبول‌هاي سفيد به ديواره‌هاي رگ‌هاي خوني جلوگيري مي‌کند. از سوي ديگر شکلات باعث رفع سرفه مي شود. مطالعات نشان ‌داده‌اند که شکلات هم مثل کدئين به‌دليل تئوبرومين موجود در آن، سرفه را متوقف مي کند. بهتر است بدانيد که شکلات تلخ با مواد معدني سودمندي از جمله پتاسيم، روي و سلنيوم مخلوط شده و 100 گرم شکلات تلخ (معادل 70 درصد يا بيشتر)، تقريبا 67‌درصد از RDA آهن را تامين مي‌کند. مصرف شکلات، در کنار اين که سطح کلسترول بد (LDL) را کاهش مي دهد، همچنين سطح کلسترول خوب را افزايش مي‌دهد. خواص شکلات به‌گونه‌اي است که به طور بالقوه‌اي باعث کاهش خطر بيماري قلبي عروقي هم مي شود.


منبع: ريحون


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گروه تلگرام Amanda رنگ نیلو آوای داســــــــــــــــــــــــــــــــتان در باغ شهادت باز، باز است Carlito Leslie نمایندگی رسمی سمعک های آمریکا و اروپا در ایلام Lou