فيلم شرينک PVC (پي وي سي) مصارف بسياري در بسته بندي محصولات و کالاها دارد. انواع مختلفي از پلاستيک بسته بندي وجود دارد.


مواد غذايي، قطعات خودرو، محصولات کشاورزي، لوازم و محصولات آرايشي و بهداشتي، لوازم خانگي و بسياري کالاها و محصولات ديگر را مي‌توان با شرينگ پي وي سي (PVC) بسته بندي کرد. 


شرينک پي وي سي


رول شرينک, فيلم پي وي سي, پي وي سي استرچ, فيلم پي وي سي خشک, فيلم شرينک PVC, پلاستيک شرينک


شيرينک چيست؟


شيرينگ يکي از انواع بسته بندي  بسيار پرکاربرد است. شيرينگ به معناي کشيده شدن و پوشش دهي است و معمولا براي بسته بندي چندين قلم از اجناس يک شکل در کنار هم و يا براي محافظت و بسته بندي شکيل استفاده مي شود.


روکش پلاستيکي يا فيلم شيرينگ، قشايي نازک و پلاستيکي است. زماني که اين روکش در اطراف محصول بسته بندي قرار ميگيرد و توسط دستگاه شيرينگ پک حرارت مي بيند، مانند يک پک نايلوني به جداره بيروني بسته بندي ميچسبد.


کاربرد شرينک pvc


پلاستيک خود چسب يا همان شيرينگ پي وي سي اکثرا در محصولات صنعتي از قبيل پلاستيک قطعات الکترونيکي استفاده مي شود . و در محصولات غذايي دارويي آرايشي نيز قابل استفاده مي باشد .


يکي ديگر از کاربرد هاي اين نوع از پلاستيک بسته بندي مي توان به حمل و نقل آسان مواد توليدي اشاره کرد.


شيرينگ pvc نفوز ناپذير است ، يعني اگر محصول بسته بندي شده با اين ماده را در يک ظرف روغن بياندازيد محصول بسته بندي شده درون آن هيچ آسيبي نمي بيند.


اين نوع فيلم در حرارت دماي بالاي 20 درجه سانتي گراد عمل شيرينگ انجام مي پذيرد لذا در دماي پايين 20 درجه بايد نگهداري شود.


انواع فيلم شيرينگ پلي اتيلن


انواع فيلم شيرينگ پلي اتيلن از مواد پلي اتيلن سبک با ترکيب چند ماده شيميايي ديگر از شاخه پلي اتيلن ها در عرض ھا و ضخامت ھاي گوناگون ساخته ميشود.


مقاله پيشنهادي: Final report on the safety assessment of polyethylene.


خاصيت نايلون شيرينگ که آنرا از ديگر نايلون ها متمايز مي سازد، خاصيت جمع شوندگي آن در برابر حرارت است که مصرف کنندگان مي توانند کالا و قطعات خود را به صورت کيپ و جذب در پوششي شفاف بسته بندي نمايند. انواع فيلم ھاي شيرينگ پلي اتيلن به فرم ھاي زير دسته بندي مي شوند:


رول ھاي ساده يا روده اي:


مورد استفاده اين رول ھا به اين صورتي مي باشد که مصرف کننده رول را در اندازه ھاي دلخواه برش مي دهد و کالاي مورد نظر را داخل آن قرار مي دهد و پس از بستن سر و ته کار قطعه را داخل دستگاه شيرينگ قرار ميدهد که به واسطه ي حرارت دستگاه شيرينگ، نايلون به دور قطعه جمع شده و بدون پارگي يا چروک آن را در برمي گيرد.


رول ھاي بقل باز:


اين رول ھا اغلب در دستگاه ھاي شيرينگ کابيني کاربرد دارند به صورتي که کالا را در بين رول باز شده قرار مي دهند و وارد دستگاه مي کنند.


رول ھاي تک لا:


اين رول ھا در دستگاه ھاي شيرينگ دو روله کاربرد دارند به گونه اي که يک رول در بالا و رول ديگر در پايين دستگاه نصب شده و قطعه در بين ورق ھاي باز شده قرار مي گيرد و وارد دستگاه مي شود.


فيلم شرينک PVC


رول شيرينک پي وي سي


رول شيرينک پي وي سي (PVC shrink film) شيرينک پي وي سي 20 ميکرون ضخامت دارد. به صورت دو لا و از عرض 15 تا 60 سانت قابل توليد است.


از شفافيت بسيار بالا و کشساني خوبي برخوردار است و به دليل خود چسبندگي براي بسته بندي محصولات زيادي استفاده ميشود مثل کابل و شيلنگ و درب و پنجره.


همچنين براي بسته بندي محصولات از ابزار بسيار ارزان مثل سشوار صنعتي ميتوان بهره جست.


پي وي سي خشک يا سخت


رول هاي پي وي سي خشک در رنگهاي شفاف ، آبي ،قرمز ،سبز و مشکي و در عرض هاي 30، 60 ،90 و 120 سانتي متر توليد و عرضه ميگردد.


ويژگي رول پي وي سي خشک يا سخت


يکي از انواع فيلم هاي بسته بندي، فيلم PVC سخت يا (Rigid PVC Film) مي باشد. که از آن در صنايعي چون بسته بندي دارويي، بسته بندي غذايي و…. استفاده مي گردد.


چون فيلم PVC از خواص مکانيکي خوبي برخوردار بوده و همچنين در برابر بسياري از مواد شيميايي نيز پايداري خوبي از خود نشان مي دهد در صنايع فوق کاربرد دارد.


رول هاي پي وي سي در مواد شيميايي دارويي، بخش مواد غذايي، صنايع فني و غيره استفاده مي شود.


پي وي سي نرم


رول هاي پي وي سي نرم رنگهاي شفاف ، مشکي و در عرض هاي 113 و 140 سانتي متر عرضه ميگردد ضخامت اين رول ها 0?5، 0?8 و 1 ، 2 ، 3 تا 6 ميلي متر مي باشد .و در دو نوع صنعتي و سردخانه اي ارائه مي گردد.


ويژگي رول پي وي سي نرم


رول هاي  پي وي سي نرم، محصولي است كه از تركيب مواد پليمري و مقاديري اضافه كننده بدست مي آيد و به دو صورت شفاف (Transparent) و مات (رنگي) توليد مي‌شود.


از ويژگي هاي عمده اين محصول مقاومت در برابر رطوبت، آفتاب و مواد روغني است به همين منظور در خيلي از مواقع به عنوان يک عامل حفاظت كننده (روكش مبل و صندلي چادر ماشين) بكار مي رود.


از خواص ديگر آن نرمي و انعطاف آنست كه به آن قابليت دوخت پذيري و جوش خوردن (پرس) را مي دهد به همين منظور براي بسته بندي بسياري از اقلام و محصولات بكار مي رود.


بدليل مقاومت بالاي آن، به عنوان پرده هاي صنعتي در سردخانه ها استفاده ميشود.


ليبل پي وي سي شيرينگ چيست؟


پوشش دهي توسط لايه نازک pvc به کمک حرارت و انقباض اين لايه، شيرينگ کردن نام دارد.


اين پوشش ها امروزه براي تبليغ و معرفي بهتر محصول از حالت تک رنگ بودن خارج شده و به فراخور کالا داراي رنگ و لعاب شده است که ليبل شيرينگ نام دارد


و به جاي استفاده از رول هاي نايلون شيرينگ ساده از اين ليبل ها استفاده مي کنند.


جنس شرينگ ليبل مي تواند از ديگر موادي همچون PETG، OPP، PLAو يا EPS باشد.


ليبل پي وي سي شيرينگ يکي از روش پوشش دهي ظروف پلاستيکي پت و شيشه اي است.


ليبل هاي پي وي سي شيرينگ ضد آب بوده و در رطوبت تغيير رنگ نمي دهد. بسته به نوع استفاده اين پوشش ها مي تواند


سراسري و حتي، در بخشي از محصول مانند درب مورد استفاده قرار گيرند.


محصول مشابه: شرينک پلي الفين


شرينک بسته بندي


نايلون چيست؟


در صنايع پلاستيک توليد فيلمهاي دمشي بر پايه پلي اتيلن سبک ( LDPE ) تحت عنوان ” نايلون ” نامگذاري شده اند . نرمي و چقرمگي اين خانواده از پلي اتيلن ها خواص مکانيکي مطلوبي را براي آنها به همراه داشته و لذا تقاضاي زيادي از طرف بازار مصرفي کشور براي آنها به ارمغان آورده است .


کاربرد فيلم نايلون


_ کيسه هاي چاپي و تبليغاتي


_ فيلم هاي شيرينگ


_ فيلم هاي بسته بندي


_ نايلونهاي عريض


_ فيلم هاي کاوري


_ کيسه هاي مواد پتروشيمي


نايلکس چيست؟ 


چنانچه بخواهيم فيلمهايي از جنس پلي اتيلن  با ضخامت هاي پايين و کاربردهاي ويژه   با روش فيلم دمشي داشته باشيم ، بهترين گزينه پلي اتيلن سنگين (HDPE ) ميباشد. اين فيلمها که نوعا” نيز خشک و ضربه پذير هستند و از لحاظ محدوده ضخامت در طبقه بندي پايين تري قرارمي گيرند ، به فيلم ” نايلکس ” معروف شده اند. بعضي از خواص مکانيکي نايلکس ها نسبت به نايلونها در محدوده پايين تري قرار مي گيرد ( چقرمگي کمتر ، شکنندگي بالاتر ، شفافيت کمتر و …. ) و بعضي ديگر از رفتارهاي آن ( توانايي توليد فيلم خيلي نازک ، تعداد در کيلوگرم ، مواد افزودني کمتر و … ) دلايل اصلي تقاضاي بالاي آن در بازار مصرفي کشور ميباشند .


کاربرد فيلم نايلکس


_ کيسه هاي حمل ميوه و موادغذايي


_ کيسه هاي فريزري


_ سفره هاي يکبار مصرف


_ دستکشهاي يکبار مصرف


_کيسه هاي زباله


_ روپوش دندانپزشکي


سلفون چيست؟


سلفون نام مستعار فيلم هاي شفاف و شيشه اي بر پايه پلي پروپيلن ميباشد که پس از خروج مذاب از قالب دستگاه به کمک آب سردهنده و به حالت آمورف درآمده است . فيلمهاي سلفون دردماي محيط در حالت شيشه اي خود بوده و لذا رفتاري شکننده و مستحکم از خود نشان ميدهند . از طرفي دماي ذوب بالاتر اين فيلم نسبت به نايلون و نايلکس ، عده اي از کابردهاي آن در محدوده هاي بالايي دما را افزايش داده است . در يک نگاه کلي بايد گفت هريک از فيلم هاي نايلون، نايلکس و سلفون کاربردهاي مخصوص خود را داشته و هيچکدام نميتواند جاي ديگري را پرکند .


کاربرد فيلم سلفون


_ بسته بندي موادغذايي و خشکبارو گل ها


_ پوشش هاي بسته بندي از نوع شفاف


_ روکش هاي ميز منازل و رستورانها


_ اتوکلاو ضايعات بيمارستاني


_ پوشش کتابها و جزوات


مقاله پيشنهادي: Shrink Wrap


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

خدمات فنی ومهندسی پالس کنترل نکات آموزنده زندگی کردن همیشه بیا خبر علمی و دانشگاهی نمایندگی تعمیر پکیج دیواری بوتان ایران رادیاتور در شیراز -فلاح زاده Dusty لمون سئو