خدا شمر را روی سینه امام حسین علیه السلام دید و ککش هم نگزید!

این جمله به ظاهر عامیانه، از معنایی عمیق حکایت دارد و هفته قبل آقا مرتضی تهرانی در سخنرانی دعای ندبه اش، از قول مرحوم آیت الله میانجی آنرا بیان کرد،  موضوع صحبت، خطر مهم از دست رفتن نعمت بزرگ انقلاب اسلامی بود و اینکه بعید ندانیم بخاطر ناشکری مردم، این انقلاب از دست برود، چرا که خدا شمر را روی سینه امام حسین علیه السلام دید ککش هم نگزید! چه برسد به جمهوری اسلامی ایران!

ایشان بعد از گزارشی از سفر خود به اسپانیا از طرف مجلس، به دو مسئله ای که در این سفرها متفتن به آنها شده بود اشاره نمود ، دو جریان بزرگ اسلامی که پس از قرنها نابود شدند! امپراطوری بزرگ عثمانی و خصوصاً تمدن بزرگ اسلامی در آندلس! 

و اما امپراطوری بزرگ عثمانی که به مدت بیش از 5 قرن، بخش قابل توجهی از جهان را تحت حکومت خود داشت، در قرن 7 و 8 هجری،  در سرزمین آناتولی ظهور کرد و در قرن 14 به اروپا گسترش یافت و در قرن 15 جای امپراطوری روم شرقی (بیزانس) را گرفت و به اوج اقتدار و عظمت دست یافت اما سرانجام در سال 1922 میلادی از جغرافیای ی جهان حذف شد! جالب است که یکی از عوامل فروپاشی امپراطوری عثمانی، عامل اقتصادی بوده است که به مناسبت سال اقتصاد مقاومتی، قدری راجع به آن توضیح خواهم داد.

در سال 92 هجری قمری، موسی بن نصیر حاکم شمال آفریقا، با لشکری هفت هزارنفری وارد شبه جزیره ایبری (اسپانیا و پرتقال) شد و پس از فتح این مناطق وارد فرانسه شدند و حکومت اسلامی اندلس را در شبه جزیره برقرار کردند که تا سال 897 هجری قمری (8قرن) ادامه یافت ، لاین پل مستشرق انگلیسی می نویسد : «اسپانیا هشت قرن در دست مسلمانان بود و نور تمدن آن، اروپا را نورانى ساخته بود . . . علوم و ادب و صنعت فقط در همین سرزمین اروپایى رونق داشت و از همین رهگذر بود که علوم ریاضى، فلکى، گیاه‏شناسى، تاریخ، فلسفه و قانونگذارى فقط در اسپانیاى اسلامى تکمیل شده و نتیجه داده بود .» این تحول و تمدن در زمانی بود که اروپا گرفتار دوره رکود علمی و جهل و عقب افتادگی قرون وسطی بود! جالب آنکه مهمترین عامل شکست حکومت اسلامی اندلس نیز تفرقه داخلی، و اعتماد به قدرت خارجی (مسیحیان) بود بطوریکه پس از اختلافات داخلی، 26 حکومت کوچک و مستقل شکل گرفت و هرکدام از دولتها برای توسعه قلمرو خود برای جلب حمایت مسیحیان، به آنها باج می داد ، نتیجه آنکه دولتها یک به یک  توسط مسیحیان از میان برداشته شدند و در سال 897 هجری سرزمین آخرین دولت اسلامی را تصرف و به عمر حکومت اسلامی اندلس پایان دادند!

شاید در ذهن همه ما حک شده است که انقلاب اسلامی تا ظهور امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف برقرار است و البته دعا می کنیم اینطور باشد اما هیچ کسی تضمین نکرده است! فاعتبروا یا اولی الابصار

همانطور که گفته شد، یکی از دلایل فروپاشی امپراطوری بزرگ عثمانی، عامل اقتصادی بود، . پس از آنکه اروپاییان به سرزمین تازه کشف شده قاره آمریکا مهاجرت نمودند و با استفاده از زمینهای حاصلخیز آنجا، اقتصاد خود را رونق دادند، سیل کالاهای ارزان قیمت به سمت مرزهای امپراطوری عثمانی روانه شد، مردم نیز از کالاهای وارداتی ارزان استقبال کردند لذا حجم قابل توجهی از نقدینگی به سمت غرب و اروپای غربی سرازیر و موجب وابستگی عثمانیها به غرب شد، واردات بی رویّه کالاهای ارزان قیمت به ممالک عثمانی موجب تضعیف شدید اقتصاد این مملکت و افزایش تورّم و فقر گشت!

شاید اگر فقیه زمان شناس و آگاهی بر آن حکومت ولایت داشت و بر اقتصاد مقاومتی و تولید ملی و عدم خرید کالای خارجی تأکید می کرد، حداقل از ناحیه اقتصادی کمتر آسیب می دیدند!

آدرس تلگرامی این مطلب : https://telegram.me/mahdiabdollahi/14

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : اسلامی ,حکومت ,امپراطوری ,اقتصاد ,سرزمین ,عثمانی ,امپراطوری بزرگ ,حکومت اسلامی ,اسلامی اندلس ,عثمانی، عامل ,ارزان قیمت ,حکومت اسلامی اندلس
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

زندگی سالم قاچاق در ایران Chris شاداب سازی مدارس ✘ کاج برفی ✘ همه چیز افراکایا اخبار متنوع Brandon آموزش طراحی پوستر